Szlak Łyna - atrakcje, spływy kajakowe– Warmia i Mazury

Atrakcje na szlaku kajakowym rzeki Łyny

Poniżej przedstawiamy kilka atrakcji zlokalizowanych wzdłuż szlaku kajakowego rzeki Łyny. Opisane atrakcje dostępne są w trakcie spływu. Można poznać je w przerwach między etapami. Zaliczenie opisanych atrakcji do planu spływu kajakowego znacznie podniesie walory każdego z etapów i przyczyni się do urozmaicenia i uatrakcyjnienia i tak już ciekawego spływu szlakiem Łyny.
Jez. Łańskie , Zamek w Olsztynie , Olsztyńskie Planetarium , Dobre Miasto , Lidzbark Warmiński , Bartoszyce , Sępopol , Stopki , Pola GrunwaldzkieSkansen w Olsztynku


Jezioro o powierzchni 11 km² ,głębokości do 57 m ,bardzo czystej wodzie oraz bogatej faunie i florze. Przez wiele lat Jez. Łańskie było zamknięte dla ruchu turystycznego ze względu na ośrodek rządowy w Łańsku. Właśnie tu wypoczywali między innymi sekretarze KC PZPR, gośćmi byli tu również Breżniew oraz Broz Tito.
Podczas silnego wiatru należy uważać na tworzącą się wysoką falę.


Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, liczącą ok 172 tys mieszkańców. Miasto znane z pięknego położenia, wśród 11 jezior znajdujących się w jego granicach.
Przywileje lokacyjne otrzymało w roku 1353 z woli Kapituły Warmińskiej. W latach 1516-1519 oraz 1520-1521. Administratorem okolicznych dóbr był Mikołaj Kopernik, który w roku 1521 podczas wojny polsko-krzyżackiej, przygotowywał zamek do obrony.
W latach zaborów Olsztyn był także ważnym centrum kultywowania polskości.
Na wzgórzu najstarsza świątynia grodu nad Łyną z XIV w, kościół św. Jakuba – patrona miasta. Warto zwiedzić zamek, którego budowę rozpoczęto w roku 1346. Przez lata zamek był rozbudowywany i przebudowywany tak, aby zapewnić wygodę dla administratorów dóbr kapitulnych. W swej historii zamek nie przechodził żadnego ciężkiego oblężenia, w związku z czym zachował się do dzisiejszych czasów w dobrym stanie.
W zamku badania prowadził Mikołaj Kopernik, świadectwem czego, jest fragment tablicy astronomicznej – jedyne urządzenie astronomiczne, jakie pozostało po naukowcu.


Drugie co do wielkości w Polsce, zbudowane zostało w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. W bardzo przystępny i ciekawy sposób prezentuje pod charakterystyczną kopułą, różnego rodzaju zjawiska astronomiczne oraz efekty lotów kosmicznych.
Gwiezdne seanse przy udziale podkładów muzycznych i efektów dźwiękowych, to główna atrakcja tego miejsca.
Oprócz Planetarium w mieście znajduje się również Obserwatorium Astronomiczne, w którym turyści mają szansę podziwiać rozgwieżdżone niebo i plamy na Słońcu. Można też ujrzeć cztery najjaśniejsze księżyce Jowisza i jego pierścienie.
To również wspaniała okazja do obejrzenia pięknej panoramy Olsztyna.


Miasto uzyskało prawa miejskie w 1329 roku. Najstarsza część zabudowań położona na wyspie w ramionach rzeki Łyny. Warto zobaczyć imponujący budynek kolegiaty z XIV wieku, spełniającej niegdyś funkcje sakralne i obronne, z kościołem dominującym w jej zabudowaniach, będącym jednym z największych na Warmii, o bogatym wyposażeniu, głównie barokowym – ołtarz, chrzcielnica, ambona. W ołtarzu, w lewej nawie przy filarze, cenna późnogotycka rzeźba Boga Ojca.


Pierwsze wzmianki o Lidzbarku Warmińskim sięgają roku 1241, kiedy to Krzyżacy po podbiciu znajdującego się tu grodu pruskiego umocnili go i obsadzili własną załogą. W wyniku późniejszych ustaleń, ziemie Warmii zostały oddane we władanie biskupów, którzy na swoją siedzibę przyjęli właśnie Lidzbark Warmiński.
Przez lata kolejni biskupi upiększali miasto, które budziło podziw w całej Europie. Niestety, działania wojenne nie ominęły go, przynosząc zniszczenie miasta w ponad 50 procentach. Do najważniejszych zabytków zachowanych do dzisiejszego dnia należą: zamek, kościół parafialny, oranżeria oraz wysoka brama wraz z pozostałościami murów obronnych. Najbardziej okazałym z nich jest gotycki zamek z dziedzińcem krużgankowym. Posiada wieloboczną wieżę oraz 3 smukłe wieżyczki w narożach. We wnętrzu unikat stanowi m. in. refektarz z polichromią z przełomu XV i XVI wieku. Przedzamcze wraz z murem otaczającym zamek z dwiema basztami, międzymurzem oraz fosą pochodzą z XV wieku.
Zamek jest wpisany do rejestru zabytków klasy światowej.


Miasto założone w roku 1326, na terytorium pruskiego plemienia Bartów – stąd nazwa Bartoszyce. Bartoszyce do roku 1525 należały do Krzyżaków. W ponad 50 procentach zniszczone podczas drugiej wojny światowej.
Z dawnych czasów zachowało się kilka zabytków: Brama Lidzbarska z pozostałością murów obronnych z XV wieku, kościół p. w. św. Jana Ewangelisty z drugiej połowy XIV wieku ze zdobiącymi jego wnętrze gwieździstymi sklepieniami, kościół św. Jana Chrzciciela, prawdopodobnie z XV wieku oraz spichrze zbożowe z XVII i XIX wieku.


Miasto pięknie położone, w zakolu Łyny i wpadającego do niej Gubru. Sępopol uzyskał prawa lokacyjne w roku 1351. Początkowo był tu zamek krzyżacki. Najcenniejszymi zabytkami Sępopola są: kościół św. Michała Archanioła z XIV wieku, pozostałości obwarowań miejskich z tego samego okresu oraz wybudowana w 1912 wieża ciśnień, funkcjonująca do dzisiejszego dnia.


Ostatnia miejscowość przed granicą państwa. Możliwość noclegu na polu namiotowym.


W południowej części gminy Grunwald znajdują się Pola Grunwaldzkie z Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej i Pomnikiem Zwycięstwa Grunwaldzkiego. W dniu 15 lipca 1410r. w pobliżu Grunwaldu miała miejsce jedna z największych bitew między Krzyżakami (ok. 21 tys.) pod dowództwem Ulricha von Jungingena a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi (ok. 29 tys.) pod wodzą Władysława Jagiełły i Witolda, zakończona zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Zginął w niej, obok znacznej liczby Krzyżaków, wielki mistrz zakonu. Bitwa zapoczątkowała zmierzch potęgi zakonu.
Każdego roku, w rocznicę bitwy, organizowana jest na wielką skalę inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem. Aby wziąć udział w bitwie lub zobaczyć ją z bliska,
Pola Grunwaldzkie odwiedzają tysiące miłośników rycerstwa.


Jest jednym z najstarszych skansenów w Europie. Jego budowę rozpoczęto w 1909 roku w Królewcu, gdzie gromadzeno obiekty architektury z terenu Prus Wschodnich.
Wszystkie zebrane przez dziesięciolecia obiekty i eksponaty zobaczyć dziś można w Muzeum Budownictwa Ludowego i Parku Etnograficznym w Olsztynku.