Krutynia - atrakcje na szlaku, spływy kajakowe, kajaki, Mazury

Atrakcje na szlaku kajakowym rzeki Krutyni

Spływ kajakowy szlakiem rzeki KrutyniWszystkim uczestnikom spływów kajakowych szlakiem Krutyni i korzystających z usług wypożyczalni kajaków Wodniak przedstawiamy poniżej kilka atrakcji rozmieszczonych wzdłuż szlaku Krutyni bądź niedalekiej okolicy.
Przedstawiamy Państwu też kilka pomysłów na ciekawe spędzenie czasu lub wycieczki w przerwach między etapami spływu kajakowego bądź w czasie dłuższego pobytu w naszym regionie.
Zamieszczone w tej zakładce propozycje zostały uznane za najbardziej ciekawe,
interesujące i warte zobaczenia w bliższej i dalszej okolicy.
  Spływ kajakowy szlakiem rzeki Krutyni Żywimy nadzieję iż w ten sposób pomożemy Państwu uatrakcyjnić, urozmaicić i uprzyjemnić spędzany u nas czas.
Poszczególne propozycje można zrealizować w trakcie spływu kajakowego, dopływając po prostu na miejsce. Do pozostałych dotrzeć można pieszo, rowerem bądź samochodem.
W tym celu można wykorzystać nocleg (między etapami) w Krutyni i pozostawione u nas na czas spływu samochody jak, również naszą wypożyczalnię rowerów.

Kościół Ewangelicki w Sorkwitach
Pałac w Sorkwitach
Młyn wodny w Babiętach
Śluza wodna Lalka
Spychowo
Jezioro Mokre
Jaz przy Jeziorze Krutyńskim
Młyn wodny w Zielonym Lasku
Mazurski Park Krajobrazowy
Muzeum Przyrodnicze w Krutyni
Spływy łodziami po rzece Krutyni
Rezerwat przyrody Królewska Sosna
Rezerwat torfowiskowy
Rezerwat przyrody Krutynia
Rezerwat Przyrody Krutynia Dolna im. Melchiora Wańkowicza
Rezerwat Przyrody Pierwos
Ukta
Wojnowo
Żeński Klasztor Filiponów w Wojnowie
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
Galindia - Mazurski Eden
Mikołajki
Aquapark w Mikołajkach TROPIKANA
Żegluga Mazurska
Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Mikołajkach
Prom w Wierzbie koło Mikołajek
Śluza Guzianka
Ruciane-Nida
Muzeum K.I. Gałczyńskiego - Leśniczówka Pranie
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country w Mrągowie
Mazurska Noc Kabaretowa
Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie
Western City Mrongoville - Miasteczko Westernowe Mrągowo
Sanktuarium Maryjne - Święta Lipka
Gierłoż - Kwatera Hitlera
Zespół bunkrów w Mamerkach


Kościół Ewangelicki w miejscowości SorkwityRozpoczynając spływ kajakowy, np w Młynniku, przejeżdżamy obok kościoła ewangelickiego pochodzącego z 1689 roku. Wieża kościoła z lat 1701-1721 zwieńczona chorągiewką z herbem Bronikowskich i datą 1717. Ołtarz główny renesansowy, a ambona barokowa. Przed ołtarzem wisi rzeźba anioła, używana jako chrzcielnica.

 


Pałac neogotycki w miejscowości SorkwityRozpoczynając spływ w Sorkwitach możemy zobaczyć neogotycki pałac, zbudowany w latach 1850-1856 przez rodzinę Mirbach na miejscu rezydencji Bronikowskich. Spłonął w 1914, odbudowany w latach 20. Obecnie w rękach prywatnych, spełnia rolę hotelu.


 


Śluza przy młynie wodnym w BabiętachPierwsza przenoska na szlaku Krutyni. Młyn istnieje już od XVII w. Początek miejscowości dała kuźnica hutnicza założona w XV w. Nazwa miejscowości pochodzenia staropruskiego.



 


Szlak rzeki Krutyni - śluza Lalka na jeziorze Zyzdrój MałyNieczynna śluza pomiędzy jeziorem Zyzdrój Mały, a Zyzdrojową Strugą. Śluza w założeniu miała stanowić część składową Kanału Mazurskiego. Najdłuższa przenoska na szlaku Krutyni. Kajaki przenosimy 80 m po prawej stronie.


 


Zabytkowy kościół w SpychowieMiejscowość turystyczno-wypoczynkowa. Powstała w XV w. przy krzyżackim dworze myśliwskim. Rozwój wsi oparty na smolarniach i węglarniach. W drugiej połowie XIX w istniał tu żeński klasztor filiponów przeniesiony później do Wojnowa. Wcześniejsza nazywa Pupy. Spychowem zwana jest od 1959 roku na cześć bohatera "Krzyżaków", Juranda ze Spychowa.


Jezioro MokreJest to największe i najgłębsze jezioro na szlaku Krutyni. Leży na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Długość jeziora: ok. 7,7 km, szerokość do 1,6 km, powierzchnia 846 ha, maksymalna głębokość 51 m. Na jeziorze znajduje się 5 wysp.


 


Jaz pomiędzy Jeziorem Mokrem, a Jeziorem KrutyńskimUlokowany pomiędzy Jeziorem Mokrym, a Jeziorem Krutyńskim. Różnica poziomów Około 0,5m Kolejna i najkrótsza przenoska kajaków na szlaku Krutyni. Kajaki przenosimy z prawej strony po pomoście.



 


Młyn wodny w miejscowości Zielony LasekZbudowany w XIX w. W pełni sprawny, ale nie spełnia już funkcji mielenia ziarna. Jest w nim zamontowana niewielka turbina wytwarzająca prąd. Czasem można spotkać właściciela i wówczas istnieje możliwość zwiedzania. Przy młynie przenoska kajaków. Pomoc w przenosce oferują wózkarze ( za odpłatnością ).




 


Siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego w KrutyniMazurski Park Krajobrazowy został utworzony w grudniu 1977r., w celu ochrony młodego polodowcowego krajobrazu o wybitnych wartościach przyrodniczych i krajobrazowych. Największą powierzchnię parku zajmują lasy - 18000 ha.
Najczęściej spotykanymi gatunkami są jelenie, sarny i dziki. Spotkać tu można też często największe zwierzę Parku – łosia.
Ze zwierząt drapieżnych występuje: wilk, ryś, lis, jenot, borsuk, kuna, tchórz, gronostaj, łasica.
Wody Mazurskiego Parku Krajobrazowego to powierzchnia 15100 ha, na które składa się ponad 20 dużych jezior, w tym największe jezioro Polski - Śniardwy o imponującej powierzchni 113,8 km2. Jest tu 9 rezerwatów przyrody: "Jezioro Łuknajno", "Czapliniec", "Królewska Sosna", "Krutynia", " Zakręt", "Krutynia Dolna" , "Pierwos" "Strzałowo" i "Jezioro Lisunie".
Ozdobą mazurskich jezior są łabędzie nieme, które stały się ulubieńcami odwiedzających nas turystów. Kolejnym atutem jest pokaźna liczba ( ponad 230 ) gatunków ptactwa. Jest to jedno z największych skupisk ptaków w Europie


Muzeum przyrodnicze w KrutyniW centrum Krutyni, w zabytkowej stodole mazurskiej, założono Muzeum Przyrodnicze. Eksponowane są tu zwierzęta (głównie ptaki - drapieżne, krukowate, wodne), występujące na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Kolekcja liczy ponad 200 eksponatów i stale powiększa się.
Zwierzęta, które trafiają do muzeum są najczęściej ofiarami zderzenia się z samochodami, ogrodzeniami, liniami energetycznymi (duże ptaki). W sieciach rybackich i kłusowniczych giną często ptaki wodne. Poza stałą ekspozycją przedstawicieli fauny mazurskiej, można tu też zobaczyć organizowane co jakiś czas wystawy tematyczne.


Spływy łodziami po rzece KrutyniJedyne tego rodzaju w Polsce spływy łodziami po rzece Krutyni, których początek datuje się na okres międzywojenny.
Odbywają się po najbardziej atrakcyjnym odcinku rzeki, w rezerwacie "Krutynia" do Jeziora Krutyńskiego i z powrotem.
Rzeka na tym odcinku jest szczególnie płytka (średnia głębokość 0,5 m) i niezwykle malownicza. Można tu zobaczyć wiele osobliwości przyrodniczych. Czas trwania spływu - około 1,5 godzin.
Spływy łodziami można zamówić w firmie WODNIAK (tel 502 534 565).


"Dąb nad Mukrem" im. Karola Małłka w okolicach miejscowości KrutyńNajwiększą atrakcją rezerwatu są pływające wyspy, obumarła w wieku ok. 300 lat, sosna (360 cm obwodu.) oraz 30-metrowy dąb, zwany "Dębem nad Mukrem" im. Karola Małłka (400 - letni).
Rośnie tam też roślina pożywiająca się owadami, rosiczka okrągłolistna. Rezerwat Królewska Sosna chroni 200 - letnie sosny i dęby oraz 3 niewielkie jeziorka dystroficzne ( Kruczki ). Jeziorka te słyną z pływających wysp, powstających z odrywającego się kożucha torfowego.


Jeziorko dystroficzne w rezerwacie ZakrętUtworzony w 1959 r. i powiększony w 1982 r., rezerwat ten słynie ze swych dystroficznych jeziorek z pływającymi wyspami.
Dystroficzne jeziorka, to śródleśne zbiorniki wodne, mające brunatną toń w wyniku ciągłego zakwaszania spływami wody opadowej, wypłukującej kwasy próchniczne ze ściółki leśnej.
Obrzeża takich akwenów zarastają kożuchem torfowym, nasuwającym się na taflę jeziora. Powstają półwyspy, na których z czasem pojawiają się oprócz mchów torfowców, owadożernej rosiczki i innej roślinności zielnej, także krzewy i drzewka – samosiewy sosny
Przy drodze z Krutyni w kierunku Jeziora Mokrego, już po ok. 300 m za rzeką, na rozstaju leśnych dróg rośnie potężny ok. 260-letni dąb – pomnik przyrody. Ok. 250 m dalej, przy drodze znajduje się następny pomnik przyrody "Zakochana para". Parę tę tworzą: dorodna ok. 200-letnia smukła sosna i młodszy, niższy, obejmujący ją miłośnie swymi konarami, dąb.


Rezerwat przyrody KrutyniaKrajobrazowo-leśny rezerwat przyrody Krutynia – rezerwat przyrody utworzony w 1983 r. dla ochrony Jeziora Krutyńskiego z zespołem roślinności wodnej wraz z górnym odcinkiem Krutyni.
Znajduje się tu malowniczy odcinek rzeki Krutyni, wijącej się pośród lasów.
Rezerwat jest kresowym stanowiskiem zespołów leśnych na Pojezierzu Mazurskim.
Rezerwat znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
 


Rezerwat przyrody Krutynia DolnaKrajobrazowo-florystyczno-faunistyczny rezerwat przyrody Krutynia Dolna utworzony został w celu zachowania krajobrazu polodowcowego, naturalnych ekosystemów wodnych oraz unikalnego bogactwa flory i fauny, a w szczególności torfowisk wraz z ich florą oraz biotopów ptaków drapieżnych.
Rezerwat charakteryzuje się bardzo urozmaiconym ukształtowaniem powierzchni.
Przez teren rezerwatu przebiegają liczne lądowe szlaki turystyczne.
Położony jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie rezerwatu leżą: dolny odcinek rzeki Krutyni oraz: JezioroGardyńskie, jezioro Malinówko, jezioro Dłużec, jezioro Smolak.


Rezerwat przyrody PierwosKrajobrazowo-florystyczno-faunistyczny rezerwat przyrody Pierwos utworzony został w 1987 r w celu ochrony doliny Krutyni z przepływowym, zarastającym Jeziorem Gardyńskim, naturalnych biocenoz leśnych, torfowisk, zróżnicowanych ekosystemów leśnych, zarastającego jeziora Pierwos, strumienia Pierwos i Gardynki oraz ujścia rzeki Krutyni.


Zabytkowy Kościół Parafialny w UkcieWieś na szlaku Krutyni. Jej początek dała huta szkła, powstała ok. roku 1754. W 1832 roku przybyli tu filiponi.
Po prawej stronie (płynąc od Wojnowa), przed mostem miejsce, odbioru kajaków firmy Wodniak, a wcześniej na polu namiotowym u p. Wejsa – bajnia mazurska, z której można korzystać.


WojnowoWieś założona przez filiponów (odłam staroobrzędowców, czyli wyznawców prawosławia sprzeciwiających się reformom religijnym, wprowadzonym w 1652 roku przez patriarchę Nikona), którzy po prześladowaniach w Rosji, schronili się w Polsce na Suwalszczyźnie. 
Na Mazury przybyli w latach 1830-1832. Prawo osiedlania się nadał im w 1825r. król pruski Fryderyk Wilhelm III. We wsi znajduje się cerkiew drewniana z lat 1922-1927, a nad jeziorem Duś, żeński Klasztor Filiponów, oraz świątynia filiponów molenna z roku 1847.


Żeński Klasztor Filiponów w WojnowieW Wojnowie, jednej z najbardziej malowniczych miejscowości na Mazurach, nad Jeziorem Duś znajduje się zespół klasztorny, zbudowany w połowie XIX wieku, położony na końcu wsi, z prawej strony głównej wiejskiej drogi. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą.
Wokół podwórza ciągną się budynki zakonne i gospodarcze. W centrum stoi świątynia, w jej przedsionku eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni możemy zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków.
Pierwsi starowiercy przybyli na Mazury w 1830 r. Prześladowani przez władze cesarskie i oficjalny Kościół prawosławny, wyemigrowali do Prus. Prawo osiedlania się nadał im w 1825 r. król pruski Fryderyk Wilhelm III.


Park Dzikich Zwierząt w KadzidłowiePark Dzikich Zwierząt Kadzidłowo znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Położenie Parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem, dlatego też możliwe jest wchodzenie do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi, a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska.
Zwiedzanie Parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii i zwyczajach. Dotyczy to przede wszystkim gatunków ginących takich jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek. Dużym sukcesem jest ich rozmnażanie na terenie Parku.
Prowadzone są tu też prace związane z ochroną i reintrodukcją gatunków obecnie ginących lub zagrożonych ( kuraki leśne czy ryś nizinny ).


Galindia - Mazurski EdenJest to rodzaj ośrodka turystycznego, którego koncepcja nawiązuje do tradycji plemienia Galindów zamieszkujących od V wieku p.n.e. do XII wieku obszar Wielkich Jezior Mazurskich.
Położony jest on u ujścia Krutyni do jeziora Bełdany . Jest tu hotel, restauracja, pensjonat i szereg nietypowych budowli jak: pieczary, termy, lochy demonów, studnie głodowe, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny czy skansen i labirynt Galindów.
Wśród rzeźb galindzkich bóstw, w stylizowanych wnętrzach ośrodka, a także wokół ogniska odtwarzane są na życzenie turystów obrzędy Galindów. Goście są w nich autentycznymi współuczestnikami przebranymi w kostiumy nawiązujące do strojów sprzed setek lat.
Wstęp do osady jest płatny.


Mikolajki z lotu ptakaMikołajki z przystanią Żeglugi Mazurskiej. Najważniejszym zabytkiem miasta jest XIX-wieczny kościół ewangelicki.
Miasto najbardziej znane jest żeglarzom, gdyż właśnie tędy przebiega główny szlak żeglarskich wędrówek.
W wiosce żeglarskiej znajduje się duży, dobrze wyposażony port, liczne tawerny, smażalnie i bistra. W sezonie odbywa się tutaj wiele imprez cyklicznych, regat itp.


Aquapark w Mikolajkach TROPIKANAPark Wodny Tropikana znajduje się w Hotelu Gołębiewskim w Mikołajkach.
Hotel ulokowany jest nad brzegiem jeziora Tałty na obrzeżach miasta Mikołajki.
Obiekt oferuje basen rekreacyjny z falą, basen z hydromasażem wodno-powietrznym, basen szkolny, brodzik dla dzieci, trzy tory zjeżdżalni o łącznej długości ok. 700 m, młynek wodny (ruletka, lejek), basen rzeka z prądami, jak również różnorodne wanny jacuzzi, sauny i baseny zewnętrzne (sportowy, rekreacyjny z biczami szkockimi i hydromasażem, brodzik dla dzieci) oraz taras słoneczny z leżakami.


Przystań Żeglugi Mazurskiej w Rucianem-NidzieŻegluga Mazurska jest największym na Mazurach armatorem floty statków pasażerskich. Przez blisko 60 lat swojej działalności Żegluga Mazurska na pokładach swoich jednostek obsłużyła kilka milionów pasażerów.
Obecnie białą flotę stanowią statki: ŚNIARDWY - jednostka na 140 pasażerów, TAŁTY - 140 pasażerów, ROŚ - 140 pasażerów, BEŁDANY - 140 pasażerów, WIGRY - 140 pasażerów, ODYLIA - 140 pasażerów, ŁUCZANY - 75 pasażerów, DERKACZ - 20 pasażerów, KORMORAN - 12 pasażerów, TRACZ - 10 pasażerów. Porty żeglugi: Węgorzewo, Giżycko, Rydzewo, Mikołajki, Ruciane - Nida.


MikolajkiFestiwal Piosenki Żeglarskiej w Mikołajkach odbywa się corocznie i jest jedną z najciekawszych imprez tego typu w Polsce.
Uczestników Festiwalu oprócz świetnej muzyki, czeka wiele żeglarskich atrakcji.
Wioska Żeglarska w Mikołajkach, dzięki organizowaniu między innymi takich imprez, jak również ze względu na to, że jest jednym z najpiękniejszych portów Polski, otrzymała najwyższą notę w rankingu miesięcznika Żagle.


Prom w Wierzbie kolo MikolajekTo jedyny czynny prom na wodach jezior mazurskich. Jest to prom na uwięzi.
Porusza się przy pomocy stalowej liny, łączącej oba brzegi jeziora Bełdany.
Prom w Wierzbie jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale pozwala także skrócić drogę osobom jadącym z Mikołajek do Popielna lub Niedźwiedziego Rogu. Prom kursuje co godzinę od 11.00 do 17.40 (17.50 od strony Mikołajek), pokonując odległość ok.360 metrów. Taka podróż trwa 10 minut.


Śluza w miejscowości GuziankaZnajduje się pomiędzy jez. Bełdany i jez. Guzianka Mała. Została oddana do użytku w 1900 roku. Długość komory wynosi 44m, szerokość wrót 7,5m, różnica poziomu wody około 2m. Wrota śluzy otwierane są napędem elektrycznym. 
Jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Stanowi wodne połączenie miasta Ruciane-Nida oraz Jeziora Nidzkiego z pozostałą częścią szlaku żeglownego.
W sezonie, każdego dnia przeprawia się w tym miejscu kilkaset jachtów, motorówek, kajaków i innych obiektów pływających. Korzystają z niej także statki białej floty.
Proces śluzowania trwa kilkadziesiąt minut.


Ruciane-NidaPowstało w XIX w. jako osada leśna. Ze względu na swe położenie szybko zyskało znaczenie jako znana miejscowość turystyczna.
Często nazywane jest "bramą Mazur", ponieważ stanowi ważną bazę wypadową lub metę rejsu dla żeglarzy, a wczasowiczom jadącym od strony Warszawy i Ostrołęki, najwygodniej jest dotrzeć właśnie tu.
Miasteczko to położone jest tuż nad jeziorem Guzianka Wielka(72 ha). Okoliczne lasy i jeziora stanowią największą atrakcję miejscowości, ponieważ znajduje się ona w samym sercu Puszczy Piskiej. Zasoby leśne stanowią 70% powierzchni gminy. . Przystań żeglugi mazurskiej oraz prywatnych statków w porcie. Liczne ośrodki wczasowe.


Muzeum K.I. Galczyńskiego w Leśniczówce PranieNad Jeziorem Nidzkim, na niewielkiej polance otoczonej przez las, położona jest słynna LEŚNICZÓWKA PRANIE. Jest to niewielki budynek z czerwonej cegły z drewnianą werandą, obrośnięty przez dziką winorośl. Do miejsca tego dotrzeć można jadąc rowerem, samochodem bądź płynąc kajakiem. W 1980 roku córka Gałczyńskiego, Kira Gałczyńska, otworzyła w leśniczówce muzeum ojca i przez wiele lat była tu kustoszem.
Wewnątrz został odtworzony warszawski gabinet Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W muzeum zgromadzono listy do Natalii, zdjęcia, rękopisy utworów.
W sezonie wakacyjnym (lipiec, sierpień) odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, które są połączone z recytacją wierszy poety.
Spotkać tu można i usłyszeć wybitnych artystów polskiej estrady.
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jest centrum kultury nie tylko Gminy Ruciane-Nida, ale całego powiatu piskiego.


Ostatni weekend lipca to tradycyjnie czas Pikniku Country. Już od ponad dwudziestu lat w Mrągowie rozbrzmiewa muzyka country. Na to muzyczne święto country przyjeżdża corocznie do Mrągowa kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów. Kowbojskie stroje, motocykle, samochody terenowe, muzyka i wspaniała pogoda, stwarzają niezapomnianą atmosferę. 
W programie: Parada Country, wybory Miss Mikrego Podkoszulka, konkursy, wystawy strojów kowbojskich, zawody konne, zawody siłaczy. Imprezom tym towarzyszy do późnych godzin nocnych muzyka country, a odbywają się one na pl. Piłsudskiego oraz w amfiteatrze nad jeziorem Czos.


Mrągowo już od kilku lat gości najlepsze polskie grupy kabaretowe oraz wykonawców muzyki rozrywkowej. Koncert Mazurskiej Nocy Kabaretowej odbywa się w amfiteatrze położonym nad jeziorem Czos .
Przez tydzień przed koncertem kabaretowi artyści występują promocyjnie podczas Minikabaretonu.


Festiwal jest zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w kraju. Minione festiwale spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem. Występy zespołów muzycznych i tanecznych z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Czech transmitowane są na żywo.
Występom zespołów towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze oraz degustacje kresowych potraw.


Organizowane od ponad 25 lat Festiwale Muzyki Country "Piknik Country" ściągają każdego roku, na przełomie lipca i sierpnia, rzesze miłośników tego typu muzyki i tradycji "dzikiego zachodu".
W ten sposób zrodził się pomysł budowy miasteczka westernowego, promującego muzykę country, oraz oferującego szeroki program rekreacyjno - kulturalny. Mrongoville stanowi odwzorowanie typowego miasteczka westernowego z Dzikiego Zachodu.


Sanktuarium Maryjne - Święta LipkaŚwięta Lipka - ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Z powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest "Częstochową Północy".
Święta Lipka to sławne sanktuarium Maryjne, już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów z Warmii , Prus i najdalszych zakątków Polski.
Święta Lipka jest obiektem zabytkowym o niezwykłej wartości, zaliczanym do najwspanialszych okazów późnego baroku.
Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w idealnym stanie bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz dzieła artystycznego kowalstwa.


Wilczy Szaniec - w GierłożyW lipcu 1940 roku twórca "Organisation Todt", 50-letni gen. mjr dr inż. Fritz Todt otrzymał zadanie budowy tajnego obiektu w Die Görlitz (Gierłoż) - najsłynniejszego i najtajniejszego obiektu II Wojny Światowej - kwatery nazwanej "Wilczym szańcem" - "Die Wolfschanze" O lokalizacji Wilczego Szańca zadecydowało wiele czynników, między innymi: 
• las znajdował się w pobliżu granicy ze Związkiem Radzieckim, a plan "Barbarossa" przewidywał atak na ZSRR,
• obszar Rzeszy Niemieckiej był podzielony na okręgi obronne. Jednym z najbardziej ufortyfikowanych był okręg nr 1 - Prusy Wschodnie. 
• obszar był położony w dużym oddaleniu od arterii komunikacyjnych, w starym mieszanym lesie, stanowiącym całoroczną, naturalną osłonę obiektów,
• rozciągające się na wschód Wielkie Jeziora Mazurskie stanowiły naturalną przeszkodę dla wojsk lądowych.
W Europie istniało kilka kwater głównych Hitlera. Większość wojennych kwater, tak jak Wilczy Szaniec, znajdowało się w oddaleniu od dużych miast, wewnątrz dużych kompleksów leśnych, otoczonych jeziorami i bagnami, co ułatwiało ukrycie przed oczami pilotów i prawie niemożliwy dostęp lądem.


Kwatera została wybudowana w odległości 18km na wschód od kwatery Hitlera, w lesie, w miejscowości Mamerki nad Kanałem Mazurskim.
Na terenie obiektu, po prawej stronie drogi Kętrzyn - Węgorzewo, jest parking niestrzeżony, gdzie można zaparkować samochód.
Teren kwatery to trzy strefy: "Fritz" (Fryderyk), "Quelle" i "Brigitten Stadt" (miasto Brygidy), które można zwiedzać w zależności od czasu jakim dysponujemy.
Kwatera z nieznanych powodów nie została wysadzona w powietrze. Większość bunkrów zachowała się w bardzo dobrym stanie.